Europejski nakaz aresztowania (ENA)

Moja kancelaria adwokacka specjalizuje się w sprawach dotyczących europejskiego nakazu aresztowania, tzw. ENA. Kancelaria reprezentuje Klientów przed sądami celem odmowy wydania osób pomiędzy różnymi Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej – ściganych zarówno na wniosek Polski, jak i państw obcych. Analizuje przestrzeganie, stosowanie oraz wykonywanie ENA zarówno przez polskie, jak i zagraniczne sądy oraz organy wymiaru sprawiedliwości. Kontaktuje się z osobami zatrzymanymi na podstawie ENA, obywatelami polskim i innych państw, udzielając im profesjonalnego wsparcia. Jako adwokat pomagam też w związku z innymi czynnościami w ramach tzw. europejskiego nakazu dochodzeniowego, uczestnicząc w czynnościach procesowych zleconych polskim organom przez organy ścigania innych krajów.

ENA w Unii Europejskiej

W efekcie transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego możliwe jest wydanie europejskiego nakazu aresztowania. ENA jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej i jest wydawany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich. W jego efekcie podejrzany lub oskarżony przekazywany jest do określonego kraju, w którym toczy się lub toczyło postępowanie przeciwko niemu. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie środków zabezpieczających lub wykonanie wyroku pozbawienia wolności na terenie innego państwa. Cała procedura jest o wiele krótsza od ekstradycji stosowanej przed 1 stycznia 2004 roku na terenie UE.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy

Aby możliwe było przeprowadzenie czynności dochodzeniowych przez jedno z państw członkowskich na terenie innego kraju, wydany musi zostać Europejski Nakaz Dochodzeniowy. W takiej sytuacji państwo przeprowadza dochodzenie na podstawie orzeczenia organu wymiaru sprawiedliwości innego kraju. Materiał dowodowy zbierany jest na potrzeby procesu karnego. Czynności te prowadzone są w taki sposób, jakby zostały zarządzone przez organy krajowe.

Udzielam wsparcia w zakresie Europejskiego Nakazu Aresztowania poprzez:

  • sporządzanie pism;
  • analizę przestrzegania, stosowania oraz wykonywania ENA przez polskie i zagraniczne sądy oraz organy wymiaru sprawiedliwości;
  • reprezentację przez sądami;
  • wsparcie w komunikacji z organami wymiaru sprawiedliwości.