Zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy oraz odebranie uprawnień do kierowania pojazdami to duży problem dla kierowców. Brak możliwości prowadzenia pojazdów nawet przez wiele lat utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym i wykonywanie pracy. Dlatego w takim przypadku warto skorzystać ze wsparcia adwokata, który zapozna się szczegółowo ze sprawą i zaproponuje dostępne możliwości obrony stanowiska kierowcy, ubiegania się o łagodniejszą karę lub nawet umorzenie postępowania.

Utrata uprawnień do kierowania pojazdami

Uprawnienia do kierowania pojazdami może utracić osoba, która kieruje samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających. Zgodnie z polskimi przepisami popełnia przestępstwo kierowca, który ma w wydychanym powietrzu ponad 0,25 miligramów na litr (dm3) alkoholu, co przekłada się na więcej niż 0,5 promila we krwi. Kierujący, w przypadku którego alkomat wykaże między 0,1 a 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,2 – 0,5 promila we krwi), popełnia wykroczenie.

Adwokat w takich sytuacjach ustala stan faktyczny i wskazuje możliwości obrony stanowiska osoby kierującej. Zdarza się niekiedy, że wyniki badań nie oddają rzeczywistej zawartości alkoholu w organizmie w wyniku stanu zdrowia kierowcy czy stosowanych leków. Celem przedstawienia właściwej argumentacji będzie zatem szczegółowa analiza indywidualnej sytuacji osoby, przeciwko której toczy się postępowanie oraz sprawdzenie, czy doszło do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

W przypadku gdy sprawa przeciwko kierowcy będzie toczyć się przed sądem karnym, rozwiązaniem może być warunkowe umorzenie postępowania. Zależy to jednak od zebranego materiału dowodowego i indywidualnej sytuacji oskarżonego. Każdorazowo adwokat wesprze w uzyskaniu jak najmniej dotkliwej kary. Warunkowe umorzenie sprawy będzie możliwe tylko wtedy, gdy oskarżony udowodni, że wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Dodatkowo sprawca nie może być wcześniej karany za przestępstwo umyślne, a jego dotychczasowy sposób życia musi wskazywać, że nie dopuści się podobnego przestępstwa w przyszłości.

Blokada alkoholowa

Blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu w przypadku, gdy kierowca ma w wydychanym powietrzu co najmniej 0,1 mg /1 dm3 alkoholu. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie przed prowadzeniem samochodu przez nietrzeźwe osoby. Kierowcy, którzy utracili uprawnienia przez kierowanie autem pod wpływem alkoholu, mogą ubiegać się o możliwość prowadzenia pojazdów z powyższą blokadą. W tym celu muszą oni złożyć wniosek o zmianę zakresu zakazu prowadzenia pojazdów. Pozytywna decyzja sądu jest możliwa, jeżeli:

  • skazany wykonał przynajmniej połowę zasądzonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych;
  • skazany wykonywał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej 10 lat;
  • skazany swoją postawą, cechami indywidualnymi i osobistymi, a także swoim zachowaniem w okresie wykonywania środka karnego wykazuje, że ponownie prowadząc pojazd, nie będzie zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.

Każdorazowo sąd podejmuje decyzję po zapoznaniu się z argumentacją, która w tej sytuacji będzie miała kluczowe znaczenie.

Jako adwokat sądowy wspieram moich Klientów z Poznania i okolic w postępowaniach dotyczących zatrzymania prawa jazdy i odebrania uprawnień do kierowania pojazdami poprzez:

  • sporządzenie pism włącznie z pismami procesowymi;
  • kompletowanie materiału dowodowego;
  • analizę stanu faktycznego i weryfikację, czy doszło do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa;
  • reprezentację przed organami;
  • reprezentację przez sądami.