Postępowania karno-skarbowe

Kwestie związane z przestępstwami i wykroczeniami karno-skarbowymi reguluje ustawa z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy. Odpowiedzialności podlegają osoby, które nie stosują się do przepisów z zakresu prawa podatkowego, celnego, dewizowego oraz w zakresie gier hazardowych. Za naruszenia grozić mogą zarówno dotkliwe kary grzywny lub nawet bezwzględnego pozbawienia wolności.

Wykroczenia skarbowe

Za wykroczenie skarbowe uznaje się czyn zabroniony przez Kodeks karny skarbowy pod groźbą kary grzywny. Dotyczy on sytuacji, gdy kwota należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza określonej ustawowo kwoty w czasie jego popełnienia. Natomiast za wykroczenie nie zostanie uznany czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.

Przestępstwa skarbowe

Przestępstwo skarbowe to działanie niezgodne z przepisami Kodeksu karnego skarbowego, które zagrożone jest karą grzywny określonej w stawkach dziennych, bądź też karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Przestępstwa skarbowego nie będzie stanowić czyn zabroniony, jednak o niskiej szkodliwości społecznej.

Postępowania o wykroczenia i przestępstwa karno-skarbowe

Postępowania karno-skarbowe prowadzone są przez sądy powszechne, a w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest postępowanie mandatowe w odniesieniu do wykroczeń skarbowych. Każda sytuacja analizowana jest indywidualnie, a zebrany materiał dowodowy pozwoli zadecydować o wymiarze kary, odstąpieniu od jej wymierzenia lub uznaniu, że dany czyn nie nosi znamion przestępstwa lub wykroczenia karno-skarbowego.

Wsparcie adwokata dotyczy nie tylko reprezentowania strony przed sądem, ale także zbierania istotnego materiału dowodowego. Indywidualne podejście do sprawy i szczegółowa analiza może pozwolić na wskazanie okoliczności łagodzących wpływających na sam wynik sprawy lub zakończyć się pełnym sukcesem mandanta.

Wspieram Klientów mojej Kancelarii w postępowaniach karno-skarbowych poprzez:

  • sporządzanie pism do organów skarbowych;
  • pomoc w kompletowaniu materiału dowodowego w trakcie postępowania;
  • prowadzenie komunikacji z organami;
  • reprezentowanie przed sądem.