Kasację można wnieść tylko w przypadku prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji. Z tej możliwości skorzystać można tylko w przypadku dopuszczenia się rażącego naruszenia prawa przez sąd orzekający w sprawie. Kasacja od wyroku musi zostać sporządzona i podpisana przez adwokata.
Kasacja prawomocnego wyroku
Kasacja prawomocnego wyroku to szczególny środek odwoławczy, który musi spełniać określone warunki formalne. Podkreślić należy, że jest to pismo procesowe objęte przymusem adwokacko-radcowskim. Adwokat sporządzając kasację, po analizie zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie musi jednoznacznie wykazać rażące naruszenie prawa procesowego, które wywarło wpływ na instancyjną kontrolę poczynionych ustaleń faktycznych przez sądy. Można także do wywiedzionej kasacji złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy.
Efekt kasacji dla skazanego
Kasacja może zostać wniesiona na korzyść skazanego, gdy otrzyma karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania oraz na niekorzyść w przypadku wyroku uniewinniającego. Sąd Najwyższy może uchylić zaskarżony wyrok i sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia sądowi drugiej instancji lub sądowi pierwszej instancji, uchylić zaskarżony wyrok i umorzyć całe postępowanie karne, uchylić zaskarżony wyrok i uniewinnić skazanego albo oddalić kasację.
Moja kancelaria adwokacka:
- sporządza kasacje od wyroków;
- zajmuje się reprezentowaniem w sprawach przed Sądem Najwyższym w Warszawie.