Postępowania wykonawcze

Postępowanie wykonawcze to ostatni etap postępowania karnego lub karno-skarbowego. Dotyczy on wykonania kar i środków przymusu, które zostały zasądzone lub zastosowane na wcześniejszych etapach postępowania. Adwokat na tym etapie broni praw skazanych, reprezentując ich w komunikacji z sądami.

Odroczenie wykonania kary

Osoba skazana ma prawo do ubiegania się o odroczenie wykonania kary, jednak stanowi to wyjątek od zasady. Taki środek przysługuje tym, których stan zdrowia nie pozwala na wykonanie kary, a także w przypadku kobiet ciężarnych lub osób samotnie wychowujących dziecko. Dotyczy to sytuacji, w których natychmiastowe zastosowanie wymierzonych sankcji mogłoby niekorzystnie wpłynąć na rodzinę skazanego. Niekiedy decyduje o tym zbyt duża liczba osadzonych względem miejsc dostępnych w zakładach karnych.

Odroczenie możliwe jest jedynie przy odpowiednim umotywowaniu wniosku i następuje do czasu ustania przeszkody, na ogół nie dłużej niż na rok. W przypadku kobiet w ciąży i osób samotnie sprawujących opiekę nad dzieckiem okres ten obejmuje do 3 lat po urodzeniu dziecka. Odroczenie kary następuje na podstawie pisemnego wniosku z dołączonymi dowodami.

Sąd penitencjarny może również zadecydować o odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego pomimo wyroku skazującego na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Taka możliwość dotyczy tych skazanych, którzy złożą odpowiedni wniosek i spełnią przesłanki umożliwiające zastosowanie takiego środka dozoru.

Przerwa w karze

O przerwę w odbywaniu kary może ubiegać się skazany, który został przyjęty do zakładu karnego i odbywa wymierzona karę, a decyzję co do jego osoby podejmuje tzw. sąd penitencjarny. O ten środek mogą wnioskować osoby, w wypadku wystąpienia choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby. Za taki stan uznaje się sytuację, w której dalsze odbywanie kary mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu osadzonego. Przerwa może zostać zastosowana także ze względu na kwestie rodzinne i osobiste. Dotyczy to sytuacji, gdy członek rodziny osadzonego jest chory i wymaga pomocy lub wystąpi potrzeba uregulowania istotnych kwestii zawodowych, materialnych bądź też osobistych.

Okres, na jaki zostanie udzielona przerwa, zależy od decyzji sądu, a ta bazuje na analizie dostarczonych informacji. Może on również nałożyć dodatkowe obowiązki w trakcie odbywania przerwy w karze.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Warunkowe przedterminowe zwolnienie możliwe jest po spełnieniu szeregu wymogów formalnych i dotyczących samej osoby skazanego. W pierwszym przypadku istotny jest czas, jaki osadzony spędził w zakładzie karnym. W drugim – istotne będzie jego zachowanie, postawa czy same okoliczności popełnienia przestępstwa. Po warunkowym zwolnieniu osoba skazana znajduje się w okresie próby od 2 do 5 lat. Jeżeli w tym czasie będzie łamać prawo, sąd może odwołać decyzję o warunkowym przedterminowym zwolnieniu. O przedterminowym zwolnieniu decyduje sąd penitencjarny po analizie dostarczonych informacji.

Dozór elektroniczny

Osoby skazane na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku mogą ubiegać się o odbycie jej w systemie dozoru elektronicznego, o ile nie została ona zasądzona w warunkach recydywy. Aby było to możliwe skazany powinien posiadać określone miejsce stałego pobytu, a osoby pełnoletnie zamieszkujące z nim muszą wyrazić na to zgodę. Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego wymaga także odpowiednich warunków technicznych. Nawet jeżeli skazany będzie w stanie wykazać, że spełnia powyższe przesłanki, sąd penitencjarny może uznać dozór elektroniczny za niewystarczający do odbycia celów kar. Z tego względu każdorazowo wymagane jest udowodnienie, że zmiana systemu odbywania kary jest celowa i możliwa do zastosowania.

Moja kancelaria adwokacka pomaga Klientom w odroczeniu wykonywania kary, uzyskaniu pozwolenia na przerwę w jej odbywaniu lub na przedterminowe zwolnienie poprzez:

  • sporządzanie pism;
  • wsparcie w kompletowaniu materiału dowodowego;
  • wskazanie dostępnych możliwości w przypadku indywidualnej sytuacji osoby skazanej;
  • reprezentację stanowiska strony;
  • reprezentowanie przed sądami.