Postępowanie odwoławcze rozpoczyna się wniesieniem do organu wyższej instancji odwołania od wydanej decyzji lub wyroku. W przypadku postępowań sądowych możliwe jest wniesienie apelacji lub zażalenia na piśmie za pośrednictwem sądu pierwszej instancji, który wydał orzeczenie. O możliwości dalszego prowadzenia postępowania zadecyduje dopełnienie wszystkich formalności przewidzianych prawem oraz odpowiednia argumentacja składanego pisma procesowego. Adwokat w tej sytuacji zadba każdorazowo o poprawność, a także o odpowiednie umotywowanie składanego środka zaskarżenia.
Zażalenia
Zażalenie to forma środka odwoławczego od orzeczeń sądowych (wyroków i postanowień). Może ono zostać wniesione do odpowiedniego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Zażalenie w przypadku sytuacji, gdy wydane zostaną postanowienia zamykające drogę do wydania wyroku, a także w odniesieniu do środków zabezpieczających i zapobiegawczych są najczęściej spotykanymi i sporządzanymi przez adwokata.
Apelacje
Apelacja to środek odwoławczy od wyroku sądu pierwszej instancji, która składana jest za jego pośrednictwem do sądu drugiej instancji. Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie apelacyjne, to w sądzie drugiej instancji analizowane będą ponownie dowody zebrane w sądzie niższej instancji i ewentualnie materiały zebrane samodzielnie przez sąd odwoławczy. Wyrok może zostać wydany nawet, gdy jedna ze stron nie stawi się na rozprawę.
Wsparcie adwokata umożliwi uniknięcie potencjalnych błędów skutkujących oddaleniem apelacji i ułatwi profesjonalną kontrolę procesu. Prawnik pomoże w przygotowaniu odpowiedniej argumentacji i będzie reprezentować stanowisko strony postępowania.
Jako adwokat sądowy pomagam w postępowaniach odwoławczych poprzez:
- sporządzanie pism;
- wskazanie dostępnych środków służących do odwołania się od orzeczenia
- reprezentację stanowiska strony;
- reprezentowanie przed sądami i organami.